srijeda, 30. studenoga 2016.

Namirnice i vitamini koje štite od Alchajmera

    Istraživanje naučnika sa Kings koledža iz Londona pokazalo je da hranljive materije koje se nalaze u grožđu, zelenom čaju i kakaou mogu da značajno smanje oštećenje moždanih ćelija koje na kraju vodi do Alchajmerove bolesti.

Veruje se da Alchajmerovu bolest izazivaju naslage lepljivih belančevina koje se nazivaju "amiloidne naslage". Rezultati istraživačkog tima Volfson centra, koji je vodio dr Robert Vilijams, pokazali su da epikatehin, sastojak kojim ove namirnice obiluju, može da omete formiranje ovih naslaga i dako uspori ili odloži razvoj Alchajmerove bolesti. Interesantno je da je epikatehin (i njegovi produkti) jedan od retkih bioflavonoida koji mogu da prođu kroz krvno-moždanu barijeru (koja blokira prolazak mnogih supstanci) i da tako ostvari povoljan učinak na mozak.

 

Vitamin B protiv Alchajmerove bolesti

Visoke doze vitamina B6 i B12 usporavaju demenciju kod obolelih od Alchajmera
 
Odavno je poznato da vitamin B, odnosno vitamini B-kompleksa, zatim vitamini C i E mogu biti korisni kod lečenje Alchajmerove bolesti, ali do sada nije bilo sistemskih istraživanja.
Prema studiji koju je nad 186 osoba proveo Oxford Project, smanjivanje mozga obolelih od Alchajmera usporeno je 30, a čak i do 50 posto kod onih bolesnika koji su dobijali visoke doze vitamina B, odnosno folne kiseline, B6 i B12 u obliku dodataka prehrani, preneo je zagrebački "Večernji list".
- Bilo bi vrlo pozitivno kad bi vitamin B uistinu bio toliko delotvoran jer bi to bila vrlo jeftina terapija, komentariše istraživanje docent dr Ninoslav Mimica, psihijatar i predsednik Udruženja za Alchajmerovu bolest Hrvatske, ali i ističe da se vitamini propisuju tek kad su simptomi bolesti vidni, što je, kako je kazao, prekasno za preventivu.
Rezultati istraživanja koji su premašili sva očekivanja lekara revolucionarni su zbog preventive, naime mozak bi se mogao unapred zaštititi od propadanja, a upravo to, čini se, rade ovi vitamini.
Brže izumiranje moždanih ćelija povezuje se s visokim nivoima homocisteina, materije koja se nalazi u krvi, a određeni vitamini B-kompleksa kontrolišu nivo te materije.
- Nedostatak folne kiseline smatra se najčešćim uzrokom povišenog homocisteina, a folna kiselina je dobra strategija prevencije i terapije. No ovu dozu teško je dostići svakodnevnom ishranom pa se adekvatnoj ishrani preporučuju dodaci kao sigurnije rešenje, rekao je Mimica.
Kao terapija hiperhomocisteinemije, folnoj kiselini se dodaju i vitamini B6 (5 mg) i B12 (1 mg), objasnili su nutricionisti. Vitamini B-kompleksa mogu se naći u mesu, ribi, jajima i zelenom povrću.
Uz ta saznanja i s obzirom na to da je reč o vitaminima, a ne o lekovima, prevencija od Alchajmerove bolesti mogla bi započeti već pri dijagnostici blagog kognitivno oštećenja mozga, tj. početnom stadijumu demencije, piše list.
Posle 60. godine mozak se prirodnim putem smanjuje za pola odsto godišnje, ali blago kognitivno oštećenje brzinu udvostručuje, a s Alchajmerovom bolešću je čak 2,5 posto godišnje.

Nema komentara:

Objavi komentar