utorak, 6. prosinca 2016.

Borovnica za vid

Borovnica 


Borovnica (latinski naziv: Vaccinium myrtillus) spada u sumsko voce. Ova biljka ima bobicaste plodove tamno ljubicaste boje, koji sazrevaju tokom leta. Nekada se verovalo da je borovnica odlicna za lecenje malokrvnosti ali prema nekim istrazivanjima, uprkos tome sto sadrzi visok nivo gvozdja, u velikoj koncentraciji moze cak i ometati apsorpciju gvozdja u organizmu. Tako da, ukoliko vam je potrebna nadoknada ovog minerala, bolje odaberite neku drugu, po tome poznatu biljku kao sto je na primer, cvekla. Medjutim, plodovi borovnice su bogat izvor raznih minerala, vitamina, biljnih pigmenata i flavonoida, tako da se u njima ipak kriju i mnoge lekovite moci.
Danas se borovnica ipak najvise istice kao prirodno sredstvo za poboljsanje vida, narocito kada je u pitanju nocno slepilo. Tako nesto prvi put je primeceno u doba Drugog svetskog rata kod britanskih pilota koji su tada, igrom slucaja upotrebljavali velike kolicine borovnica koje su imali u zalihama. Nakon toga pa sve do danas, vrsena su mnoga naucna istrazivanja na osnovu kojih je borovnica potpuno zasluzno stekla reputaciju najpopularnijeg prirodnog leka za vid i druge ocne bolesti


Dakle, borovnica podstice vaskularnu cirkulaciju i protok kiseonika u sicusnim krvnim sudova u ocima. Tako ovo voce direktno utice na poboljsanje vida. Pored toga, supstanca antocijanozid u borovnici povoljno deluje na pigment mreznjace sto cini da oci lakse podnose svetlost i da se lakse prilagodjavaju na promenu jacine svetlosti. To moze biti od velike koristi osobama koje pate od nocnog slepila.
Karotenoidi, iz porodice beta-karotena, stite oci od prekomerne sunceve svetlosti koja potencijalno uzrokuje ostecenje vida.
Na slican nacin, borovnica je korisno sredstvo za prevenciju i lecenje raznih degenerativnih bolesti mreznjace, kao sto je mrena.
Borovnica je korisna preventiva i lek protiv glaukoma, jos jedne ocne bolesti koja nastaje kao posledica povisenog ocnog pritiska.
Ekstrakt borovnice takodje, moze spreciti ostecenje ociju kod osoba koje boluju od dijabetesa.
Redovna upotreba borovnica u ishrani, u svezem obliku ili u vidu nutritivnih suplemenata pruza ocima vredne materije i definitivno sprecava nastanak mnogih ozbiljnih ocnih bolesti, pogotovo onih koje su karakteristicne za starije osobe, pa da pomenemo  


Ostala lekovita svojstva borovnice

Ovu biljku krasi pozamasan spisak minerala (kalcijum, kalijum, gvozdje, magnezijum, mangan, fosfor, natrijum, cink, selen, bakar) i vitamina (C, B1, B2, B3, B5, B6, A).
Borovnica umanjuje rizik od formiranja krvnih ugrusaka, snazi kapilare i podstice celokupnu cirkulaciju u organizmu tako da sprecava nastanak hemoroida i prosirenih vena, podize imunitet.
Konzumiranje borovnice povoljno utice na zdravlje srca i urinarnog trakta.
Ovo bobicasto voce je prepuno antioksidanasa, sto znaci da automatski umanjuje mogucnost nastanka raka i usporava proces starenja organizma.
Borovnica uopsteno okrepljuje organizam, pa se preporucuje u fazi oporavka nakon duze i iscrpljujuce bolesti.
Kada je dijabetes u pitanju korisno je kako u sprecavanju tako i u suzbijanju ove veoma rasprostranjene bolesti.
Listovi borovnice u kombinaciji sa drugim lekovitim biljkama nalaze se u mnogim cajnim mesavinama namenjenim za snizavanje nivoa secera kod dijabeticara.
Osuseni plodovi borovnice upotrebljavaju se za suzbijanje dijareje.
Sok od borovnice od davnina predstavlja zdrav i lekovit napitak koji podstice apetit kod bolesljivih i neuhranjenih osoba, narocito dece. 

Nema komentara:

Objavi komentar